Bozcaada

BOZCAADA

Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada, Çanakkale’ye bağlıdır. Bulunduğu konum itibariyle farklı bir iklim yapısına sahip olan adada, Ege Denizi’nde yer almasına rağmen Akdeniz iklimi hâkimdir ve Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alması nedeniyle kuzey rüzgârları da oldukça fazla hissedilir. Nem oranının düşük olduğu Bozcaada’da, temmuz ayında ortalama hava sıcaklığı 35 derece iken, ocak ayında ise ortalama sıcaklık 7 derecedir. Yumuşak iklimi nedeniyle yılın her mevsiminde gidilebilecek bir yer olan Bozcaada’ya, özellikle deniz turizmi için gidilmek isteniyor ise mayıs – ağustos ayları en ideal tarih aralığıdır.

NEREDE YÜZÜLÜR?

Bozcaada’da denize girilebilecek birden fazla irili ufaklı koy ve plaj bulunmaktadır. Mayısın son haftalarından ekim ayının ortalarına kadar denize girilebilen Bozcaada’nın sahillerinin en yoğun olduğu ay ise ağustos ayıdır.

Ayazma Plajı
Bozcaada plajları arasında en fazla ziyaret edilen ve yoğun olanı ünlü Ayazma Plajı’dır. İnce kumu ve turkuaz renginde denizi ile ilk kez gelenleri adeta büyüleyen bir kumsal olan Ayazma, günübirlik tesislerin bulunduğu tek koy olma özelliğine de sahiptir. Şemsiye ve şezlong kiralanabilen plajda; deniz bisikleti, jet ski, hamburger ve banana gibi su sporları da yapılabilmektedir.

Beylik Koyu
Beylik Koyu, Ayazma Plajı’nı sol tarafında yer almasına rağmen aradaki yolun çökmesi nedeniyle gözlerden uzak kalmış bir koydur. 2 bin 250 groston ağırlığındaki Mercy God isimli kuru yük gemisinin 2015 yılında karaya oturması nedeniyle koyda garip bir görüntü oluşmaktadır. Ancak gemi, ziyaretçiler tarafından gemiden denize sarkıtılan halatlarla yapılan salıncaklar sayesinde deniz turizmine adapte edilmiştir.

Sulubahçe Koyu
Ayazma Plajı’nın bitişiğinde yer alan Sulubahçe Koyu, yol üstü olması nedeniyle günübirlik tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Bunun haricinde koy genellikle civardaki yazlıklarda oturanlar tarafından kullanılmaktadır.

Ayazma, Beylik ve Sulubahçe’nin yansıra Bozcaada’da denize girilebilecek Tekirbahçe, Akvaryum (Mermer Burnu), Çayır, Tuzburnu ve Poyraz Limanı Koyları ile Habbele Plajı da bulunmaktadır.

NERELER GEZİLİR, NELER GÖRÜLÜR?

Bozcaada Kalesi
Adaya yaklaştığınızda ilk göze çarpan Bozcaada Kalesi’dir. Günümüze kadar oldukça iyi korunmuş olan kaleyi ne zaman kimin yaptığı tam olarak bilinmese de Bizans, Ceneviz ve Venedik döneminden beri kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Fatih Sultan Mehmet döneminde ise Bozcaada Kalesi ilk kez Türklerin eline geçmiş ve bu dönemde içine bir cami yaptırılmıştır. Bozcaada Kalesi, yaz aylarında her gün saat 10.00 ile 19.00 arasında ziyarete açıktır. Ayrıca festival zamanlarında Bozcaada Kalesi’nde konserler de verilmektedir.

Ayazma Manastırı
Kutsal su anlamına gelen ve doğal su kaynaklarının olduğu yerlere verilen bir isim olan Ayazma, Bozcaada’nın güney kısmında yer almaktadır. Ayazma’da tarihi bir çeşme, yaşlı çınar ağaçları, manastır ve 2 adet tek katlı yapı bulunmaktadır. 1734 yılında Monalaki Manolidis tarafından Aya Paraskevi adına yapılan manastır, 16 Temmuz’da kutlanan Rumların Aya Paraskevi günü gibi özel günlerde ibadete açılmaktadır.

Bozcaada Müzesi
Bireysel girişim sonucu kurulan Bozcaada Müzesi, 2013 yılında ‘Yunan kültürünü, Yunanistan’ın dışında da en iyi şekilde tanıtarak, iki halk arasında barış kültürünün yayılmasını sağladığı’ için UNESCO’dan ödül almıştır.

Müzede eski Bozcaada fotoğrafları, Osmanlı döneminden kalan eşya ve evraklar, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan yabancı ülke askerlerinin bıraktığı malzeme ve belgeler, Bozcaadalı Rum ve Türklerin kullandıkları eşyalar, denizciler, kaptanlar ve süngercilere yönelik eşyalar ile şarapçılıkta kullanılan çeşitli aletler sergilenmektedir.

Rüzgâr Gülleri ve Rüzgâr Türbinleri

Rüzgâr gülleri, Bozcaada’nın batı ucunda yer almaktadır. Bozcaada sakinleri ve turistler özellikle gün batımını izlemek için rüzgâr güllerinin bulunduğu yere gelmektedir. Yaz dönemi süresince akşama doğru şehir merkezinden kalkan minibüsler, güneş batana kadar burada mola vermektedir. Rüzgâr türbinleri ise Türkiye’nin 3’üncü rüzgâr enerji santrali olma özelliğine sahiptir ve 2000 yılında elektrik üretimine başlamıştır. Santral yılda yaklaşık 35 milyon kilovatsaat elektrik üretimi yapmaktadır. 14 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak düzeyde olan bu enerji, yeraltı kablolarıyla Çanakkale’ye aktarılmaktadır.

Bozcaada Rüzgar Gülleri

 

NELER YAPILABİLİR?

Bozcaada küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen güzel ve kaliteli vakit geçirilebilecek pek çok yer ve pek çok aktivite bulunmaktadır. Bunların başında minibüsle ada turu yapmak, sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar süren tekne turuna çıkmak, şarap tadım derslerine katılmak, dalış yapmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, adaya özgü yetiştirilen tüm üzümleri görebileceğiniz bağ yolunda yürüyüş yapmak, at binmek, kitsurf ve seramik dersleri ve cam atölyesine katılmak gösterilebilir.

TARİHİ ESERLER

Bozcaada’da pek çok tarihi yapı ve eser bulunmaktadır. Adada bulunan en önemli tarihi eserler Meryem Ana Kilisesi, Bozcaada Yeni Kale, Köprülü Mehmet Paşa Cami, Bozcaada Alaybey Cami, Alaybey Hamamı, Bozcaada Köprülü Hamamı, Bozcaada Namazgâh, Namazgâh Çeşmesi, Yel Değirmenleri, Aburga Ahmet Dede Türbesi ve Bozcaada Sanat Galerileri’nde yer alan tarihi eserlerdir.